سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net ) آزمون دکتری ۹۴ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان تغییرات آزمون نیمه متمرکز و زمان برگزاری این آزمون، گفت: آزمون پردیس های خودگردان امسال جداگانه برگزار نمی‌‌شود.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت‌نام آزمون نیمه‌متمرکز دکتری سال 94 از روز گذشته آغاز شده و 23 آذر پایان می‌یابد و هر داوطلب می‌تواند به سایت سازمان سنجش به نشانی WWW.SANJESH.ORG مراجعه کرده و پس از دریافت دفترچه از سایت و مطالعه دقیق آن در صورت واجد شرایط بودن مدارک خود را برای ثبت‌نام آماده کند.

وی افزود:‌ پرداخت هزینه به صورت اینترنتی است و داوطلبان باید پس از ثبت‌نام علاوه بر دریافت شماره پرونده شش رقمی یک نسخه پرینت از تقاضانامه تکمیلی نیز تهیه کنند.

وی گفت: تا ۸ صبح امروز تعداد ۱۰ هزار و ۵۹۶ نفر ثبت‌نام کردند.

*زمان اعلام نتایج

خدایی ادامه داد: در دهه سوم فروردین ماه سال ۹۴ نتایج اولیه اعلام می‌شود و انتخاب رشته نیز از طریق سایت سازمان سنجش در نیمه اول اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد که معرفی اولیه پذیرفته شدگان به صورت چند برابر ظرفیت با توجه به ظرفیت پذیرش در هر یک از کدرشته‌محل‌ها به صورت 80 درصد آزمون و 20 درصد معدل تراز شده مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد لحاظ می‌شود.

وی ادامه داد: ‌فهرست اسامی برای شرکت در مصاحبه تخصصی بر اساس سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی در 5 کد رشته محل در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 94 اعلام می‌شود.

* آزمون پردیس‌های خودگردان جداگانه برگزار نمی‌شود

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت:‌ آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 94 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه) و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیردولتی 15 اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

وی افزود: پذیرش برای پردیس‌های خودگردان، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز از طریق همین آزمون انجام می‌شود یعنی امسال آزمون جداگانه برای پردیس‌های خودگردان نداریم.

* تغییرات آزمون دکتری سال ۹۴

خدایی گفت: آزمون امسال در بخش ارزیابی دانشگاه‌ها با تغییراتی مواجه شده است که استقلال مورد نیاز دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی دکتری را تامین می‌کند.

وی افزود: نسبت به سال گذشته دو تغییر عمده در پذیرش آزمون نیمه متمرکز دکتری بر اساس آیین نامه جدید به وجود آمده است که یکی مربوط به شیوه نامه اجرایی دانشگاه‌ها است و دیگر اینکه ایجاد حد نصاب در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: شیوه نامه نمره گذاری برای بخش مصاحبه و بررسی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی داوطلبان آزمون دکتری پیش از این پیشنهادی بود و اکنون بر اساس آیین نامه جدید الزام آور شده است. دانشگاه‌ها باید بر اساس این شیوه نامه نمره گذاری کنند.

خدایی گفت: ضمن اینکه دانشگاه می‌تواند برای نمره مصاحبه حد نصاب تعیین کند. در واقع این اختیار را دارد که اعلام کند نمرات زیر 20 یا 30 را نمی‌پذیرد. نمرات نیز در اینجا مجموع آزمون کتبی، مصاحبه و سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی داوطلب محسوب می‌شود.

وی درباره سهم آزمون کتبی در مجموع پذیرش نیمه متمرکز دکتری دانشگاه‌ها و مراکز علمی گفت: سهم آزمون‌ها همچون سال گذشته است به این ترتیب که 30 درصد نمره را مجموع آزمون کتبی و معدل‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل می‌دهند که آزمون کتبی در این میان 80 درصد نمره و مجموع معدل‌ها 20 درصد آن نمره را تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: ۷۰ درصد باقی مانده نیز مجموعه‌ای از مصاحبه، بررسی سوابق علمی، کتاب، مقاله و سایر سوابق آموزشی و پژوهشی داوطلب است.