آمار تولیدات علمی ایران از ۲۸ هزار و ۹۴۴ مدرک گذشت . رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: آمار تولیدات علمی ایران در سال 2014 به 28 هزار و 944 مدرک بالغ شده است. این رقم تا پایان سال و بعد از آن نیز رشد می‌یابد.

به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC گفت: با توجه به سیاست‌های کلی علم و فناوری، وضعیت تولید علم را که در این سیاست‌ها به جد و در چند نوبت تاکید شده است، تشریح کرد و گفت: وضعیت دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی از نظر تولید علم در نقطه ایده‌آل قرار دارد، هر چند که در صورت توجه به سیاست‌های کلی علم و فناوری بویژه از بعد تامین بودجه ی پژوهشی و رساندن آن به 4 درصد از تولید ناخالص داخلی وضعیت کنونی دگرگون و رشد مورد نظر حاصل خواهد شد.

مهراد در ادامه اظهار کرد: از بدو ثبت رکوردهای علمی در پایگاه استنادی اسکوپوس که در هلند قرار دارد تا امروز تعداد ۲۸۲ هزار و ۳۸۸ مدرک از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور در این نظام استنادی به ثبت رسیده است. جالب است بدانیم که در ارتباط با سال 2015 نیز تا این لحظه تعداد 274 مقاله از دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران که در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است در اسکوپوس ثبت شده است.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: آمار تولیدات علمی ایران در سال 2014 به 28 هزار و 944 مدرک بالغ شده است. این رقم تا پایان سال و بعد از آن نیز رشد خواهد یافت.

وی ادامه داد: میزان تولیدات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در سال ۲۰۱۳ به ۳۹۸۴۰ مدرک افزایش یافته و این رقم نیز به علت انتشار با تاخیر مجلات که ثبت و نمایه سازی آن‌ها نیز با تاخیر صورت می‌گیرد در ماه‌های آتی تغییر یافته و افزایش پیدا خواهد کرد.

مهراد تصریح کرد: کل تعداد مدارک نمایه سازی شده از ایران تا این لحظه ۲۸۲ هزار و ۳۸۸ مدرک است. چنانچه بخواهیم این رقم را بر اساس نوع مدرک تعریف کنیم، از کل این رقم تعداد ۲۲۳ هزار و ۲۷ به مقاله‌های نشریات، تعداد 44 هزار و 493 به مقاله‌های کنفرانس‌ها و بقیه نیز به سایر رکوردها شامل مرورها، نامه‌ها و مقالات تحت چاپ تعلق دارد.

وی ادامه داد: بیشترین تولیدات علمی کشور در رشته مهندسی صورت گرفته است که تاکنون ۶۷ هزار و۹۱۶ مدرک به نام جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.

این مسئول آگاه در زمینه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها گفت: پزشکی در رتبه دوم تولیدات علمی کشور قرار دارد که رقمی برابر با 58 هزار و 369 مدرک را به خود اختصاص داده است. در مرتبه سوم شیمی تعداد 40 هزار و 510 مدرک را از آن خود کرده است.

سرپرست ISC خاطرنشان کرد: رتبه چهارم در اختیار فیزیک و نجوم است. در این رشته پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور تعداد 33 هزار و 930 مدرک تولید کرده اند. علوم مواد با تولید 32 هزار و 830 مدرک رتبه 5 تولید علم کشور را در اختیار دارد.

وی افزود: تعدادی از دانشمندان کشور با توجه به شرایطی که در اختیار دارند از جمله موقعیت‌های علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی، همکاری با دانشگاه‌های مختلف، بودجه‌های تحقیقاتی و تخصیص وقت بیشتر برای انجام تحقیقات علمی و انتشار مقالات حاصل از این تحقیقات موفق به تولید مقالات بیشتر شده‌اند.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: مجتبی شمسی پور با ۶۸۲۰ اثر، محمدعلی گنجعلی با ۶۳۰ اثر، فریدون عزیزی با ۶۲۱ اثر، مهدی دهقان با ۵۷۲ اثر و محمد باقر لاریجانی با ۵۷۰ اثر به ترتیب رتبه های اول تا پنجم تولید علم کشور را به خود اختصاص داده اند.

مهراد اظهار کرد: مجتبی شمسی پور استاد علم شیمی در دانشگاه رازی کرمانشاه که با تولید ۶۸۲ مدرک رتبه اول تولید علم کشور را دست دارد، شاخصh – 56 را دارد. به انتشارات این دانشمند بر روی هم 3454 استناد صورت گرفته است.

مهراد خاطرنشان کرد: محمدرضا گنجعلی استاد شیمی دانشگاه تهران که از وی ۶۳۰ مدرک به ثبت رسیده است، از ۴۳۸۷ مدرک تعداد ۱۵۴۳۹ استناد دریافت کرده است. شاخص- h این دانشمند 66 است.

مهراد ادامه داد: فریدون عزیزی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۶۲۱ اثر در اسکوپوس ثبت و نمایه سازی کرده است. شاخص H این پژوهشگر 37 می باشد و تعداد استنادهای صورت گرفته به آثار علمی فریدون عزیزی 6576 استناد می باشد.

وی گفت: مهدی دهقان استاد ریاضیات کاربردی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است که به ۵۷۲ اثر علمی این دانشمند از ۲۹۷۵ کار علمی ۷۸۹۸ استناد صورت گرفته است. شاخص h- مهدی دهقان 46 است.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: محمد باقر لاریجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است. به انتشارات این پژوهشگر پزشکی که تعداد ۵۷۰ مورد است از ۴۱۰۴ اثر علمی بر روی هم ۵۴۹۹ استناد تعلق گرفته است. شاخص h- باقر لاریجانی 35 است.

چاپ مقاله ISI

معرفی رتبه های اول تا پنجم تولید علم و مقاله ISC کشور | چاپ مقاله ISI | چاپ مقاله ISC | چاپ کتاب | استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه | فراخوان مقاله کنفرانس :