سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net ) دکتری پژوهش محور : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد تولیدات علمی ایران پس از انقلاب اسلامی در چهار سال اخیر صورت گرفته است، گفت: مواردی همچون طرح تحول در نظام آموزش عالی مبتنی بر آمایش سرزمین و توسعه هدفمند آموزش عالی، تحول و بازنگری در سرفصل ها و برنامه های درسی دانشگاهی، ایجاد دکترای پژوهش محور و ایجاد کمیسیون توسعه و پژوهش آموزش قرانی برای نخستین بار در دولت دهم انجام گرفت.
کامران دانشجو در حاشیه آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی در دانشگاه فردوسی مشهد در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب اظهار داشت: از دیگر مواردی که برای اولین بار در دولت دهم شاهد آن بودیم ایجاد کمیته دروس ارزش های دفاع مقدس ، کسب مقام اول شتاب رشد علمی در جهان ، ایجاد ۱۸ سامانه برای سهولت در امر رسیدگی به امور دانشجویان ، برقراری بیمه تکمیلی دانشجویان و تهیه و اجرای آئین نامه کرسی های آزاد اندیشی بوده است.
وزیر علوم در بخشی دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که در دولت دهم برای اسلامی شدن دانشگاه ها چه اقداماتی صورت گرفته است گفت: در این خصوص بحث دانشگاه های تک جنسیتی را پیگیری کرده‌ایم و در این مدت ۲۵ دانشگاه تک جنسیتی در کشور تاسیس شده که ۱۵ مورد دولتی و ۱۰ دانشگاه نیز غیرانتفاعی بوده و بنا داریم این دانشگاه ها را به ۳۰ مورد افزایش دهیم تا در هر استان یک دانشگاه دخترانه داشته باشیم.
وی افزود : سند اسلامی شدن دانشگاه را نیز با تشکیل یک گروه کارشناسی قوی تدوین کردیم که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها نیز تصویب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.
دانشجو پیشرفتهای بدست آمده در علوم مختلف در چهار سال اخیر را نیز ناشی از وجود آرامش و پویایی در دانشگاه ها و حاکمیت بینش اسلامی عنوان کرد و گفت: در ۵ ماه گذشته ۲۰۰۰ نشست انتخاباتی در دانشگاه ها در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و ۱۰۰۰ نشست نیز در خصوص انتخابات شوراها ی اسلامی شهر و روستا برگزار شده است.
وزیر علوم با بیان اینکه در دولت دهم ۵/۱ میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی دولتی افزوده شده است، گفت: در سال ۹۰ رتبه نخست تولید علم در منطقه را ۱۴ سال زود تر از موعد پیش بینی شده در سند چشم انداز کسب کردیم و از ۱۷۵هزار سند و مقاله ایرانی که از ابتدای انقلاب تا کنون در پایگاه ISI ثبت شده است ، ۱۰۳ هزار سند یعنی حدود ۶۰ درصد آن در طول دولت دهم لحاظ شده است.
دانشجو در ادامه گفت: در پایگاه علمی اسکوپوس نیز از مجموع ۲۱۶ هزار سند و مقاله ایرانی ثبت شده از ابتدای انقلاب تاکنون ، ۱۴۰ هزار مورد یعنی حدود ۶۵ درصد مربوط به ۴ سال اخیر بوده است.
وی با اعلام این که در طول دولت دهم رتبه های مختلف علمی مان در رشته های نانو ، بایو ، هوا فضا و دیگر موارد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است گفت: در این مدت ۱۸ هزار عضو هیات علمی جدید جذب کرده ایم و تعداد دانشیار های مان در دانشگاه ها از ۱۴۰۷ نفر به ۲۸۴۴ نفر رسیده و همچنین اعضای هیات علمی با مرتبه استاد تمامی نیز از ۷۹۰ نفر به ۱۳۵۰ نفر افزایش یافته است.
دانشجو در ادامه سخنان خود با بیان این که در طول دولت دهم حدود ۳۰۰۰ سرفصل و برنامه درسی دانشگاهی بازنگری شده است، گفت: در چهار سال گذشته۴۰ قطب علمی، ۱۳۷ موسسه پژوهشی جدید، ۴۱ مرکز رشد، ۲۰۱۸ واحد فناور و ۳۶۹ نشریه علمی پژوهشی با کسب مجوز از وزارت علوم فعالیت خود را آغاز کرده اند.
وزیر علوم در ادامه افزایش ۹ برابری میزان اعتبارات وام های دانشجویی نسبت به سال ۱۳۸۴ و استفاده ۸۰۰ هزار نفر دانشجو از این وام ها، افزایش انجمن های علمی دانشجویی از ۲۲۱۴ به ۶۲۰۴ انجمن،افزایش نشریات دانشجویی از ۳۲۰۰ نشریه به ۵۳۶۶ مورد، افزایش کانون های فرهنگی دانشجویی از ۱۵۶۴ مورد به ۳۲۱۶ کانون فرهنگی را از دیگر موارد انجام گرفته در دولت دهم ذکر کرد.
وی افزود: همچنین در این مدت درصد رشد تولیدات علمی ایران از ۰/۸ در صد در سال ۸۸ به ۲/۲ در صد در سال جاری رسیده، در صورتی که جمعیت کشور ما فقط یک در صد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون