شرط مرتبط بودن مدرک رشته کارشناسي ارشد داوطلبین برای ثبت نام آزمون دكتری ۹۲ و پذیرش در این مقطع برای گروه‌های علوم پایه و مهندسی حذف شد.دكتر سعید قدیمی : تاکنون داوطلبان آزمون‌ دكتری سراسری سازمان سنجش فقط می‌توانستد در رشته‌های مرتبط با مقطع کارشناسی ارشد خود شرکت کنند که از کنکور دکتری سال 91 این شرط برای رشته‌های مهندسی و علوم پایه برداشته شد .ثبت نام و پذیرش آزمون دکتری سال 1392 نیمه متمرکز نیز به این شکل خواهد بود.

بر اساس تصمیم کمیته فنی و مهندسی شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی از امسال همه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در هر رشته‌ای می‌توانند در آزمون دكتری سال 92 گروه‌های علوم پایه و فنی و مهندسی شرکت کنند و درصورت پذیرفته شدن و موفقیت در غربال گری‌های آزمون مربوطه، هیچ منعی برای ادامه تحصیل آنها در این رشته‌ها وجود نخواهد داشت.
مدير كل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي تاكيد كرد: شرط مرتبط بودن مدرک کارشناسی ارشد براي ورود به مقطع دكتري همچنان برای گروه‌های علوم انسانی، هنر و کشاورزی وجود دارد و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد این رشته‌ها الزاما باید در آزمون دكتري رشته‌هایی که مرتبط است، شرکت کنند.

شرط اصلی پذیرش نهایی آزمون دکتری

ملاک اصلی پذیرش در مقطع دکتری برای هر استاد مرتبط بودن مدرک رشته کارشناسي با رشته امتحانی داوطلب در آزمون دکتری است.برداشته شدن این شرط از سوی وزارت علوم نه تنها کمکی به داوطلبین آزمون دکتری نمی کند بلکه در ثبت نام داوطلبین آزمون دکتری با این شیوه خیلی ها به دلیل تغییر رشته و منابع آزمون کاملا نا معلوم!!(حتی در رشته تخصصی خود) اصلا قبول نمیشوند با اینکه در مرحله آزمون کتبی نمره قبولی را کسب میکنند ، در مرحله مصاحبه رد خواهند شد. این کار یک حسن دارد ” ایجاد ظرفیت خالی در رشته های مختلف توسط خود داوطلبین ” کسانی که به دست خودشان اتوماتیک وار با خروج از گردونه رقابت ظرفیت سازی میکنند. چه بسا این افراد شاید در رشته تخصصی خود میتوانستد قبول شوند! رشد ۱۶ درصدی شرکت در آزمون دکتری سال ۹۱ به چه دلیل بود؟امسال هم حداقعل ۲۰درصد با این ترفند به ثبت نام و شرکت در آزمون مشتاق میشوند.