سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net )  آزمون دکتری ۹۳ : دیروز قرار بود که رضا فرجی دانا، وزیر علوم برای توضیح در تغییر شیوه برگزاری آزمون دکتری به کمیسیون آموزش برود.

 برخی نمایندگان معتقدند که آزمون دکتری باید به شیوه ای برگزار شود که آزمون کتبی و مصاحبه به یکسان در پذیرش دانشجو تاثیر داشته باشد اما وزیر علوم معتقد است که برای حفظ استقلال دانشگاهها باید نقش مصاحبه ۷۰ درصد باشد.

در همین زمینه با عبدالوحید فیاضی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت و گویی را انجام داده ایم که می خوانید:
نتیجه دعوت کمیسیون از وزیر علوم برای آزمون دکتری چه شد؟
امروز قرار بود آقای فرجی دانا برای تغییر در نحوه برگزاری آزمون دکتری به کمیسیون بیایند اما به دلیل تداخل با جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی کتبا اعلام کردند که این جلسه به روز دیگری موکول شود.
چرا کمیسیون به تغییر در نحوه برگزاری آزمون دکتری اعتراض دارد؟
البته آقایان آذین نماینده رفسنجان و انار به نمایندگی از ۴ نماینده، مقداد نجف نژاد نماینده بابلسر و حامد قادرمزی نماینده دهگلان به نمایندگی از ۴ نماینده دیگر از وزیر در این زمینه سوال دارند،اما طبق قانون باید در کمیسیون آموزش مطرح شود.
سوال نمایندگان بر چه چیز آزمون است؟
همانطور که می دانید در آزمون دکتری ۵۰ درصد مصاحبه و ۵۰ درصد آزمون نقش داشت اما وزیر علوم اعلام کرده که این درصد ۷۰ به ۳۰ می شود یعنی بیشترین نقش در انتخاب دانشجویان دکتری را مصاحبه دارد که به نظر ما این شیوه عادلانه نیست. برای همین باید وزیر باید دلیل قانع کننده ای برای تغییر شیوه داشته باشد.
اما کارشناسان معتقدند که در شیوه فعلی آزمون نارضایتی زیادی وجود دارد.داوطلبان به خاطر برخورد دوگانه ای که در مصاحبه است ناراضی هستند و این شیوه به اهداف اولیه که در آیین نامه آزمون های متمرکز بوده نرسیده است؟
ما هم قبول داریم که در تمام دنیا این دانشگاه و اساتید آن هستند که دانشجوی دکتری را انتخاب می کنند و کاملا ایده آل است اما ما هنوز در کشورمان به این مرحله نرسیدیم ، اعمال سلیقه می شود و ممکن است بی عدالتی شود.ما هم قبول داریم که دانشگاهها باید استقلال داشته باشند اما هنوز این موضوع در دانشگاه های ما امکان ندارد. دانشگاه مستقل، استاد مستقل هم می خواهد اما ما هنوز در این زمینه مشکل دارند و به شدت ممکن است سلیقه تاثیر بگذارد.

یعنی شما معتقدید که تاثیر آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دانشجوی دکتری باید یک اندازه باشد ،اما نسبت به این شیوه هم اعتراض هایی وجود دارد؟
شاید اعتراض باشد به هرحال همیشه گروهی ناراضی هستند اما در شیوه تاثیر یکسان آزمون و مصاحبه شکایتها کمتر می شود .آزمون مصاحبه شفاف نیست و امکان اعمال سلیقه وجود دارد. بنابراین حتی باید به آزمون کتبی بهای بیشتری داد.

اما فرهنگستان علوم هم در بیانیه ای که به آقای روحانی ارسال کرد یکی از مطالبات دانشگاهیان را تغییر شیوه برگزاری آزمون دکتری اعلام کرد؟
الان نگاه وزیر علوم و معاونان او این است که سنجش از آموزش جدا شود و از سال ۹۴ هم می خواهند این شیوه را اجرا کنند اما اول باید زیرساختهای آن فراهم شود.همانطور که گفتم ابتدا ما باید استاد مستقل در دانشگاه تربیت کنیم بعد به سراغ تاثیر ۷۰ درصدی مصاحبه در پذیرش شویم.چون از نظر ما هم ایده آل همین است اما الان دانشگاهها و وزارت علوم ما آمادگی ندارند.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون

تغییر شیوه آزمون دکتری

تغییر شیوه آزمون دکتری و ابهامات آن و نتیجه دعوت مجلس از وزیر علوم برای آزمون دکتری چه شد؟ اعتراض به تغییر در نحوه برگزاری آزمون دکتری ۹۳ و ۹۴ تغییر مصاحبه دکتری دانشگاه ها . اخبار دکتری ۹۳ و آزمون دکتری ۹۴ در سایت آزمون دکتری پیگیر باشید.

آزمون دکتری

سخنگوی کمیسیون آموزش: وزیر علوم باید دلیل قانع کننده ای برای تغییر شیوه آزمون دکتری داشته باشد.ابهامات مصاحبه دکتری دانشگاه ها .