وزیر علوم در پاسخ به برخی از اظهارنظرها مبنی بر بی‌کیفیت بودن خروجی‌های دانشگاه‌های کشور، گفت: اگر این مطلب صحت دارد، چرا کشورهای دیگر به دنبال جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ما هستند.

– سطح علمی دانشگاه های خارج از کشور پایین تر است

وزیر علوم گفت : در حال حاضر ۱۳۰۰۰۰ هزار متقاضی برای مقطع دکتری در کشور وجود دارد و اگر ما پاسخ‌گوی آنها نباشیم، تعداد زیادی از این افراد به دانشگاه‌هایی در دیگر کشورها برای تحصیل خواهند رفت و علاوه بر معضلات فرهنگی که برای آنها ممکن است به ‌وجود آید، سطح علمی قابل قبولی نیز نخواهند داشت چرا که دانشگاه‌های ما از بسیاری از این دانشگاه‌ها به لحاظ علمی بالاتر و مقبول‌تر هستند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ما از نظر امکانات و تجهیزات دارای سطح قابل قبولی هستند و برخی تمهیدات نیز متناسب با افزایش ظرفیت اندیشیده شده است.

– اساتید اجازه گرفتن دانشجو در مقطع دکتری ندارند

وی با بیان اینکه در دانشگاه‌های برخی شهرها، ماندگاری اساتید به‌دلیل اینکه اجازه گرفتن دانشجوی دکتری وجود ندارد پائین است، گفت: باید بسترهای لازم برای گرفتن دانشجوی دکتری در دانشگاه‌های این مناطق را فراهم کرد و فاصله این دانشگاه‌ها را با دانشگاه‌های مراکز استان‌ها کم کرد.

– ۴۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های کشور وجود دارد

کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه با اشاره به اینکه امروز در دانشگاه‌های کشور ۴۰۰۰۰ هزار عضو هیئت علمی با مرتبه استادیار و بالاتر وجود دارد، گفت: اگر هر ۲ نفر از این اعضای هیئت علمی ۱ دانشجوی دکتری را راهنمایی کنند باید بتوانیم ۲۰۰۰۰ دانشجوی دکتری داشته باشیم. اساتید دانشگاه‌های ما توان راهنمایی تعداد بیشتر دانشجویان مقطع دکتری را دارند و به لحاظ علمی از دانشگاه‌های دیگر کشورها چیزی کم ندارند.

– بررسی چگونگی برگزاری آزمون دوره دکتری و افزایش دانشجو در این مقطع در شورا

پیرو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری و تصمیم جلسه اخیر این شورا مبنی بر “بررسی چگونگی برگزاری آزمون دوره دکتری و افزایش دانشجو در این مقطع” جلسه‌ای با حضور محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام محمد محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تعدادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان برخی دانشگاه‌های کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

– اتفاق نظر برای افزایش ظرفیت دانشجویان دکتری

در این جلسه صاحب‌نظران و نمایندگان دانشگاه‌های کشور بر افزایش ظرفیت دانشجویان دوره دکتری تأکید و اتفاق‌نظر داشتند و در خصوص نحوه عملیاتی شدن، نقاط ضعف و قوت، چالش‌ها و راه‌کارهای آن پیشنهاداتی ارائه کردند.

– راه کار وزیر علوم برای افزایش ظرفیت در دوره دکتری

دانشجو در این جلسه پیشنهاد داد که “دانشگاه‌های مادر کشور” با کاهش ظرفیت‌های خود در دوره کارشناسی، ظرفیت‌های خود را برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی افزایش دهند.

درج در سایت آزمون دکتری : ۲۳:۳۰ تاریخ ۴/۷/۹۰ به نقل از فارس