سخنگوی کمیسیون آموزش و تحیقیقات مجلس از حضور و توضیحات «محمد فرهادی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و «حمید میرزاده» رییس دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه پذیرش دانشجویان دکتری در این کمیسیون خبر داد.

«قاسم جعفری» با تشریح جلسه روز سه شنبه کمیسیون آموزش و تحقیقات با حضور «محمد فرهادی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و «حمید میرزاده» رییس دانشگاه آزاد ادامه داد: بحث پذیرش دکترای دانشگاه آزاد در این جلسه مطرح شد و دغدغه های نمایندگان و گزارش مرکز پژوهش مجلس درباره اینکه پذیرش دکتری با شکل فعلی انطباقی با شرایط کشور ندارد، مورد بحث قرار گرفت و توضیحاتی در این زمینه از سوی میرزاده و فرهادی ارایه شد.

وی خاطر نشان کرد: نظر میرزاده این بود که دانشگاه آزاد می خواهد در چارچوب های قانونی حرکت کند و استانداردهای مورد نیاز را در این زمینه مراعات کند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس تصریح کرد: وزیر علوم نیز از تشکیل کمیته ای برای بررسی این موضوع خبر داد و گفت که این کمیته زیر نظر شورای گسترش وزارت علوم و برخی از افراد و نمایندگان دانشگاه آزاد به این مسئله رسیدگی می کند.

وی اظهار داشت: دانشگاه آزاد موظف است تا اردیبهشت ماه سال آینده در رشته محل های مقطع دکترا، مجوز شورای گسترش را داشته باشد، در غیر این صورت پذیرش دانشجو برای سال آینده این دانشگاه در این مقطع بدون مجوز شورای گسترش، ممکن نیست.

جعفری افزود: دانشگاه آزاد در این زمینه نوعی حسن نیت نشان داد و خیلی از رشته هایی که مجوز و یا ظرفیت نداشته اند را حذف کرد، لذا نگاه دستگاه های نظارتی این است که به این دانشگاه مهلتی داده شود تا اصلاحات را انجام و بر اساس استانداردها حرکت کند.

وی گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات با توسعه تحصیلات تکمیلی مخالف نیست اما باید این مقوله براساس قانون باشد و با مراعات شرایط کشور صورت گیرد، لذا این اقدام باید براساس معیارهای شورای گسترش انجام شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: دستور جلسه بعدی این کمیسیون، بحث منتزع شدن بخش آموزش وزارت علوم از کمیسیون آموزش و تحیقیقات به عنوان کمیسیون فرعی بود که نمایندگان عضو با آن مخالفت کردند.