آیین‌نامه‌ افزایش ظرفیت پذیرش آزمون دکترا تدوین شد
معاون وزیر علوم: امسال ۱۰ هزار دانشجوی دکتری پذیرش می‌شود

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین آیین‌نامه‌ای برای افزایش ظرفیت پذیرش آزمون دکترا در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت:
بندهای مختلفی در این آیین نامه پیش بینی شده است که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر حسین نادری منش امروز در نشست مطبوعاتی که در محل وزارت علوم برگزار شد، افزود:
زمستان سال گذشته کمیته‌ای در زمینه افزایش ظرفیت آزمون دکترا با حضور کارشناسان این حوزه تشکیل شد تا بررسی شود که چگونه می‌توان از حداکثر ظرفیت دانشگاه‌ها با حفظ کیفیت برای افزایش جمعیت دانشجوی دکترا استفاده کرد که در این زمینه تصمیم گیری‌هایی شده که جزئیات آن اعلام خواهد شد.

وی همچنین در خصوص آزمون دکترای امسال و عدم وجود ظرفیت در برخی رشته‌ها علیرغم برگزاری آزمون در آن رشته، گفت:
این مشکل تنها در برخی از رشته‌هایی که برخی دانشگاه‌ها تنها مجری آن هستند ایجاد شد که در این زمینه دانشگاه‌ها باید سعی کنند ظرفیت لازم را ایجاد کنند و ما نیز از آنها حمایت خواهیم کرد.
البته در این زمینه باید عنوان کرد که پذیرش دانشجو تحمیلی نیست و تنها به خاطر احترام به ثبت‌نام کنندگان، باید مکانیزمی طراحی شود تا دانشجو و دانشگاه هیچ کدام ضرر نکنند.

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری امسال
وی همچنین در رابطه با ظرفیت پذیرش آزمون دکتری، گفت:‌ سال گذشته ۸ هزار نفر در مقطع دکترا پذیرش شدند که امسال امیدواریم با افزایش ظرفیت‌ها بتوانیم این ظرفیت را به ۱۰ هزار نفر افزایش دهیم.

نادری منش با اشاره به اهم برنامه‌های این معاونت در سال جاری از آماده سازی و تهیه سند آمایش آموزش عالی، تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز دستگاه‌ها، اجرای بخشی از برنامه‌های بازنگری شده رشته‌های علوم انسانی در مهر ماه، افزایش ظرفیت سازی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و غیره خبر داد.

افزایش ظرفیت سازی در مقاطع تحصیلات تکمیلی
وی با اشاره به بازنگری و بروز رسانی رشته‌های علوم انسانی گفت:
در این زمینه ۱۴ کارگروه در وزارت علوم شکل گرفته است و تا مهر ماه این مجموعه‌ها باید برنامه‌های کوتاه مدت خود را ارائه دهند، در واقع امیدواریم بخشی از این بازنگری‌ها از مهرماه سال جاری اجرایی شود.

وی همچنین با اشاره به برنامه وزارت علوم مبنی بر ظرفیت سازی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، گفت: در حال حاضر یک میلیون داوطلب در مقطع کارشناسی ارشد داریم که از هر ده نفر تنها یک نفر پذیرش می‌‌شود. بر این اساس در نظر داریم بر اساس توانمندی‌ دانشگاه‌ها و فراهم کردن امکانات زیر ساختی ظرفیت‌ها را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در سال ۸۹ ظرفیت آزمون دکترا بیش از ۳۰ درصد افزایش یافت، گفت: همچنین تعداد ثبت نام کنندگان از ۱۳۰ هزار نفر به حدود ۱۸۰ نفر رسید و در واقع ظرفیت ثبت‌نام کنندگان در سال جاری ۳۵ درصد در مقطع دکترا افزایش یافت. همچنین سال گذشته ۸ هزار نفر در مقطع دکترا پذیرش شدند که امسال امیدواریم با افزایش ظرفیت‌ها بتوانیم این ظرفیت را به ۱۰ هزار نفر افزایش دهیم.

برنامه‌های هفته آموزش در دانشگاهها
وی همچنین با اشاره به هفته آموزش و شروع این هفته از ۹ اردیبهشت ماه تا ۱۴ اردیبهشت ماه گفت: برای روزهای این هفته روزشماری تعیین شده است که طی آن روز شنبه نهم اردیبهشت ماه با عنوان آموزش، فرهنگ و اخلاق حرفه‌ای، روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت با عنوان «آموزش، کیفیت و چالش‌ها»، روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت با عنوان «آموزش، شاگردپروری»، روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت با عنوان «آموزش، اعتلا و ارتقای جامعه و شهروندان»، روز چهارشنبه با عنوان «اموزش، بنیان پژوهش» و روز پنجشنبه نیز به عنوان «آموزش، روش، محتوا و برنامه‌ها» نامگذاری شده است.

تقدیر از اساتید نمونه در هفته آموزش
وی خاطر نشان کرد: همچنین از اساتید نمونه این حوزه نیز تقدیر به عمل خواهد آمد و یک همایش یک روزه نیز به مناسبت هفته آموزش در دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی برگزار خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به سیاست‌ گذاری مقام معظم رهبری با عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» گفت: این سال از دیدگاه وزارت علوم ویژه است و در این زمینه باید تربیت نیروی انسانی کیفی و بحث کیفی سازی ارتقا یابد، در این راستا کارگروه‌هایی شکل گرفته‌اند و باتوجه به نقش جدی آموزش عالی از بخشهای دیگر نیز انتظار می‌رود که با وزارت علوم و دانشگاه‌های ما در ارتباط باشند.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۴ باید پوشش آموزش عالی در بین جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال، ۳۰ درصد افزایش یابد گفت:
در این زمینه ۳،۵ درصد باید سهم مقطع دکترا باشد. همچنین با اشاره به بحث نظارت و ارزیابی که از سوی وزارت علوم صورت می‌گیرد گفت: در سال ۸۴، ۴۰ نظارت در سال ۸۷، بیش از ۲۰۰ نظارت و طی دو سال گذشته نیز حدود ۶۰۰ مورد بازدید و نظارت از سوی وزارت علوم از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه همچنین در سال گذشته مجوز جذب بیش از ۲ هزار عضو هیات علمی ارائه شد، اظهار کرد: بیش از هزار عضو هیات علمی از این میزان جذب دانشگاه پیام نور شدند. سالانه بیش از یک میلیون متر مربع فضای آموزشی در کشور ساخته می‌شود که بخش عمده‌ای از این فضاها مربوط به مجموعه‌های غیر دولتی است.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در خصوص درخواست مبنی بر ایجاد برخی رشته‌های مهارتی در دانشگاه‌ها گفت:
بر این اساس دانشگاه علمی کاربردی بر حسب نیاز نیروهایی را برای بازار کار تربیت می‌کند که موضوعات این رشته‌ها تخصصی و ۶۰ تا ۷۰ درصد دوره باید مهارتی باشد و در واقع این رشته‌ها یک شاخه مهارتی جداگانه می‌باشد.

در همین زمینه بخوانید…
اعتراض یک داوطلب دکتری به معاون وزیر علوم
پذیرش ۱۰ هزار دانشجوی دکتری | آیین نامه افزایش ظرفیت تدوین شد
انتقادات شما در مورد برگزاری آزمون دکتری ۹۱
پیشنهادات برای آزمون بعدی کنکور دکتری
شرکت در نظر سنجی آزمون دکترای سال ۹۱
هزینه هر داوطلب آزمون دکتری | سرنوشت ۱۷۸ هزار و ۴۲۷ تا هزار تومانی
دلایل لغو آزمون آیلتس در ایران
تدارک ناهار برای داوطلبان آزمون دکتری۹۱
نمره مصاحبه آزمون دکتری ۹۱ | ضریب معدل | دفترچه‌ سوالات آزمون
سازمان سنجش: اعلام برگزاری آزمون|دانشگاه ها: پذیرش برای این رشته نداریم.
ظرفیت و نتایج نهایی پذیرش جذب هیأت علمی در دانشگاه‌ها
برگزاری آزمون کتبی دکتری در دانشگاه تهران
کارت کنکور دکتری سال ۹۱ از فردا توزیع می‌شود
یک اشتباه درباره کنکور دکتری سراسری
تنوع چینش سئوالات کنکور دکتری ۹۱
پذیرش بدون کنکور دانشجوی دکتری در دانشگاه بوعلی سینا
توزیع کارت آزمون دکتری ۹۱ | شرایط شرکت در آزمون دکتری ۹۱
تستی شدن تمام سئوالات کنکور دکتری۹۱
آیین‌نامه‌های افزایش ظرفیت دکترا باید تدوین شود