سایت آزمون دکتری (PhdAzmoon.Net)  آخرین تغییرات آزمون دکتری 92 سراسری :  وزن مصاحبه آزمون دکتری 92 =50درصد ، وزن کنکور کتبی آزمون دکتری 92 = 40 و وزن معدل کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد + سوابق تحصیلی 10درصد اعلام شد. بر همین اساس معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نقش سوابق تحصیلی و توان علمی داوطلبان در آزمون دکتری 92 نیمه متمرکز را بسیار کلیدی و پررنگ اعلام کرد.

تغییرات آزمون دکتری ۹۲

حسین نادری منش در پاسخ به برخی انتقادات به تصمیم اخیر وزارت علوم در یکسان سازی سهم مصاحبه و آزمون علمی در پذیرش دانشجوی دکتری در آزمون دکتری ۹۲ ، گفت: در آزمون دکتری ۹۲ ، ۵۰ درصد توان علمی و تخصصی افراد از طریق مصاحبه دانشگاه ها بررسی می شود، افزون بر آنکه ۲۰ درصد سهم آزمون کتبی کنکور دکتری ۹۲ نیز مربوط به سوابق تحصیلی (معدل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد) داوطلب است.

سوالات آزمون دکتری ۹۲

وی درمورد مخالفت برخی افراد با تستی بودن آزمون دکتری نیز توضیح داد: طراحی سوالات در سطح دوره دکتری به شیوه تستی کار سختی است و اگر ابزاری داشتیم که می توانستیم سوالات آزمون دکتری را به صورت اتوماسیون تصحیح کنیم و درعین حال، از دخالت افراد در تصحیح بکاهیم، حتما از فرآیندی که کاملا تستی نباشد، استفاده می کردیم.

علت افزایش داوطلبان آزمون دکتری نیمه متمرکز

نادری منش، استقبال و افزایش شمار داوطلبان آزمون دکتری به شیوه نیمه متمرکز را نشانه عدالت محور بودن آن ارزیابی کرد و گفت: افزایش تعداد داوطلبان آزمون دکتری از ۱۳۰ هزار نفر در دوره اول آزمون دکتری ۹۱ -۹۰ نیمه متمرکز به ۱۸۰ هزار نفر در آزمون دکتری ۹۲ -۹۱ ، به علت افزایش خروجی های مقطع کارشناسی ارشد است و انتظار می رود این آمار در آزمون دکتری ۹۲ باز هم افزایش یابد.

آزمون دکتری به شیوه سراسری

وی با بیان آنکه با برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز دیگر نیازی نیست هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون دکتری برگزار کرده و هزینه های زیاد و کارهای تکراری انجام دهد، گفت: یکی از دلایلی که آزمون دکتری به شیوه سراسری برگزار می شود، آن است که تعداد متقاضیان آنقدر زیاد است که تک تک دانشگاه ها از عهده کار برنمی آیند.
وی کاهش استرس و فشار به داوطلب و پاسخگویی بهتر را از جمله مزایای برگزاری آزمون دکتری به شیوه نیمه متمرکز برشمرد و تاکید کرد که این روش با شرایط بومی نیز سازگارتر است.

کیفیت آزمون دکتری تستی

معاون وزیرعلوم درخصوص برخی انتقادات مبنی بر رواج کلاس های خصوصی تست زنی با برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز و همچنین امکان لطمه وارد شدن به کیفیت این دوره ها با توجه به فرآیند تستی شدن آزمون دکتری سراسری ، گفت: فرآیند تست زنی کلاس های کنکور و کلاس های جنبی آن آفتی است که از دوره های آموزش و پرورش برای رورود به مقطع کارشناسی وجود دارد و به دوره دکتری نیز راه یافته است.
وی ادامه داد: البته اگر کلاس های کنکور باعث تقویت توان علمی افراد شود از آن استقبال می کنیم، اما باید تلاش کرد که این فرآیند منجر به مباحثی سوء نشود و بر کیفیت آزمون دکتری ضربه وارد نکند که باید در این زمینه مدیریت لازم انجام گیرد.

شیوه آزمون دکتری خارج از کشور

نادری منش با بیان شیوه آزمون دکتری خارج از کشور گفت : در اکثر کشورهای دنیا یک غربالگری ملی از داوطلبان آزمون دکتری صورت می گیرد و پس از آن داوطلب با دریافت کارنامه، به صورت جداگانه به دانشگاه ها مراجعه و پذیرش می شود، افزود: در شرایط کنونی نیز ما از طریق آزمون نیمه متمرکز، یک غربالگری انجام می دهیم و پس از آن داوطلبان را برای مصاحبه به دانشگاه ها معرفی می کنیم و در نهایت پذیرش دانشجویان دکتری به صورت یکجا انجام می گیرد.

کارنامه آزمون دکتری = اعلام شرایط شفاف دانشگاه ها

نادری منش ابراز امیدواری کرد در آینده با اجرای یک غربالگری ملی و ارائه کارنامه به داوطلب در کشور از سوی سازمان سنجش، دانشگاه ها بطور شفاف با اعلام شرایط، غربالگری نهایی را انجام دهند و وزارت علوم و سازمان سنجش در این میان، نقش نظارتی ایفا کنند.

تفاوت آزمون دکتری سازمان سنجش با آزمون دکتری وزارت بهداشت و دکتری دانشگاه آزاد

معاون آموزشی وزارت علوم به برگزاری آزمون دکتری به شیوه متمرکز توسط وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت که آزمون دکتری سازمان سنجش در مقایسه با این دو مجموعه، به صورت کاملا نیمه متمرکز برگزار می شود.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net