خبرگزاری فارس: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری دومین آزمون دکتری در بهمن‌ماه گفت: در آزمون اول دکتری ۹ گروه آزمایشی حضور داشتند که ۹ نوع سؤال طراحی شد اما برای دومین آزمون دکتری بالاتر از ۱۰۰ رشته در نظر گرفته شده است یعنی باید برای ۱۰۰ درس سؤال طراحی شود.
محمد‌حسین سرور‌الدین رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز با حضور در غرفه خبرگزاری فارس در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که دومین آزمون دکتری چه زمانی برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری دومین آزمون دکتری در بهمن‌ماه انجام شده اما این تاریخ هنوز قطعی نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که سازوکار سازمان سنجش برای تخصصی برگزار کردن دومین آزمون دکتری چیست، خاطر نشان کرد: سازمان سنجش آزمون‌های متفاوتی را برگزار می‌کند. آزمون‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در سازمان سنجش تخصصی برگزار می‌شود.
سرور‌الدین تصریح کرد: در آزمون اول دکتری ۹ گروه آزمایشی حضور داشتند که ۹ نوع سؤال طراحی شد اما برای دومین آزمون دکتری بالاتر از ۱۰۰ رشته در نظر گرفته شده است یعنی باید برای ۱۰۰ درس سؤال طراحی شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تأکید کرد: خوشبختانه تعیین سطح این ۱۰۰ درس در شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم مطرح شده و با جلساتی که میان سازمان سنجش و معاونت آموزشی وزارت علوم برگزار شد، این ۱۰۰ درس تعیین و سطح آنها معین شده است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: با نهایی شدن این صد درس، سازمان سنجش آماده طراحی سؤالات برای دومین آزمون دکتری است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به نحوه پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری گفت: بیش از ۳ هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری پذیرفته می‌شوند.
محمد حسین سروالدین در گفت‌وگو با خبرنگار «صنفی ـ آموزشی» خبرگزار‌ی دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص تکمیل ظرفیت اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری، اظهار کرد: ظرفیت و رشته‌هایی که جدیدا توسط دانشگاه‌ها ایجاد شده است به وزارت علوم ارسال شده و طبق قراری که با معاونت آموزشی وزارت علوم انجام شده، لیست مربوطه تا ۱۵ آبان برای اجرا به سازمان سنجش ارسال خواهد شد.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در این مهلت بیش از ۳ هزار ظرفیت جدید ایجاد شود، خاطرنشان کرد: به افراد حائز شرایط آزمون دکتری مرحله اول، فرم انتخاب رشته مجدد ارائه می‌شود و از آنها جهت مصاحبه دعوت به عمل خواهد آمد.
به گفته سرورالدین نتایج تکمیل ظرفیت در اوایل بهمن ماه از دانشگاه‌ها دریافت می‌کنیم.
سرورالدین با بیان اینکه در مرحله اول آزمون دکترای نیمه متمرکز ۵ هزار نفر پذیرفته شده‌اند، اظهارامیدواری کرد که با پذیرش بیش از ۳ هزار نفری در مرحله تکمیل ظرفیت به ظرفیت ۱۰ هزار نفری شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پذیرش دانشجوی دکتری نزدیک شویم.
معاون سازمان سنجش در پایان با بیان اینکه دومین آزمون دکترای نیمه متمرکز نیز بهمن ‌ماه اجرایی می‌شود، تصریح کرد: این آزمون تا حدود زیادی با آزمون اول متفاوت خواهد بود، در آزمون اول ۹ گروه آزمایشی وجود داشت که قرار است آزمون دوم تخصصی‌تر و در بیش از ۱۰۰ رشته گرایش برگزار شود.

۹۰/۰۸/۰۹
خبرگزاری فارس: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دانشگا‌ه‌ها تا ۱۵ آبان‌ماه رشته‌ها و ظرفیت‌هایی که ایجاد کرده‌اند را برای تکمیل ظرفیت آزمون دکترا به وزارت علوم اعلام می‌کنند.
محمدحسین سرورالدین رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، درباره تکمیل ظرفیت نخستین کنکور دکتری، گفت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی علاوه بر ۵ هزار قبولی آزمون دکتری، حدود ۵ هزار نفر دیگر نیز باید سعی شود برای ثبت‌نام معرفی شوند.
وی افزود: منتظریم دانشگا‌ه‌ها رشته‌ها ظرفیت‌هایی که ایجاد کرده‌اند را اعلام کنند و این موضوع تا ۱۵ آبان‌ماه نهایی می‌شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: ۱۵ آبان‌ماه معاونت آموزشی وزارت علوم رشته‌ها و ظرفیت‌ها را به سازمان سنجش اعلام می‌کند و این سازمان براساس رشته‌ها و ظرفیت‌های اعلام شده نفرات را برای مصاحبه معرفی می‌کند.
وی در پاسخ به این سؤال که در خبرها عنوان شده بود، قرار است برای تکمیل ظرفیت آزمون دکتری، کنکور دیگری برگزار شود، تصریح کرد: این بحث از اساس اشتباه بوده و با دومین آزمون کنکور دکتری اشتباه گرفته شده بود.
وی افزود: نام تکمیل ظرفیت بر روی آن است یعنی آزمونی برگزار شده و قرار است تکمیل ظرفیت‌ آن نیز اعلام شود، پس این موضوع چیز جدیدی نیست.
سرورالدین اظهار داشت: برای تکمیل ظرفیت نخستین آزمون دکتری، آزمونی برگزار نخواهد شد، از میان داوطلبانی که در آزمون شرکت کرده‌اند، ۱۵ هزار نفر به دانشگاه‌ها معرفی شدند، ۵ هزار نفر جذب شده و ۱۰ هزار نفر دیگر باقی مانده است که ۵ هزار به این ۱۰ هزار نفر اضافه و برای مصاحبه در تکمیل ظرفیت معرفی می‌شوند.